Makedonija vo turskoto srednovekovie: (od krajot na XIV-početokot na XVIII v.)

Forside
Kultura, 1989 - 458 sider

Inni boken

Hva folk mener - Skriv en omtale

Vi har ikke funnet noen omtaler på noen av de vanlige stedene.

Andre utgaver - Vis alle

Vanlige uttrykk og setninger

акчи Антолјак Ахријан баштини Београд бидејки биле бројот Бугарија вдовици век веке војнуците времето врска голем град градот дава данок Дебар дел денес дефтер дефтерот Димче Коцо додека другите еден едно живеат запишани земја земји Имарет името имиња истиот Истото каза казата Капиш ке Кичево Кичевската нахија колку кон Коџаџик крајот Кратово Македонија манастирот Матејче меѓу Меѓутоа многу можело можност муслимански семејства наоѓа населби население ната нахија нахијата неговата некои неколку нив ние оваа овие односно околу оние Оровник Освен османлиското Охрид Паша санџакот повеке податоци попис пописот поради потоа прашање прашањето преку припаѓа приход Пчиња Ромите самиот санџак својата својот секако селата село селото сепак сето син сите ската Скопје спахии според Стојановски Султан-Муратовата џамија султанот таа Тари тврдината Тетово тие тимари тогаш Тодоров токму Тракија три тука туку турската Турски уште фактот феудално фот Фурка хиџра христијански семејства центар на каза цит Челеби џамија џамијата ЏемааШ

Bibliografisk informasjon